Ruszył już projekt “Szlachetna paczka” i bazy danych osób w potrzebie są już dostępne. W tym roku Stowarzyszenie MyCork zdecydowało włączyć się w tą akcję i dzięki pomocy wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć, sprawić by tegoroczne święta dla wybranych rodzin były wyjątkowe i radosne. Większośc osób zna już istotę “Szlachetnej paczki” i niejednokrotnie brało w niej udział. Dla tych, którzy jeszcze nie znają tematu, krótki opis całej akcji.

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia,konkretne rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom.Paczki są tworzone zgodnie z potrzebami rodziny i dostarczane bezpośrednio do niej. Taka pomoc podkreśla godność obdarowanych, gdyż warto podkreśłić ,że niejednokrotnie taka pomoc dodaje skrzydeł do dalszego działania i często sprawia, że powoli zanikająca nadzieja w lepsze jutro znów odżywa. To jest po prostu taki kop do kwadratu. Wiem, bo jako koordynator projektu organizowałam już taką paczkę nie raz. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że nie są same. Przez ostatnie 18 lat projekt zataczał coraz szersze kręgi, włączając w pomoc coraz większą liczbę Darczyńców i Wolontariuszy. Najważniejsze w SZLACHETNEJ PACZCE jest jednak spotkanie z prawdziwie potrzebującym, który w tym momencie potrzebuje wsparcia, a niejednokrotnie dzieje się tak, że za jakiś czas sam pomaga innym. Dlatego też SZLACHETNA PACZKA realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, stawania się bohaterem. W Polsce jedynie SZLACHETNA PACZKA jest w ten sposób zorganizowanym projektem pomocowym. A co to oznacza? A no to, że w tym projekcie konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

W tym roku pod MyCorkowe skrzydła trafiły trzy rodziny, dla których z Waszą nieoceniną jak zawsze pomocą, chcemy skompletować niezbędne dla nich rzeczy. Wierzymy w to ,że Nam się uda. Nie nie wierzymy, my to wiemy, ponieważ nie raz pokazaliście kochani jak wielkie są Wasze serducha. 

Oto, krótki opis rodzin, a więcej szczegółów na temat potrzeb i tego co jest potrzebne znajdziecie w utworzonym przez Nas wydarzeniu, gdzie na bierząco będziemy informować co już jest, a czego jeszcze brakuje.


1.Pani Katarzyna i jej czterech synów: Radosław,Krzysztof,Wojciech i Miłosz

Historia Rodziny

Życie rodziny zmieniło się, kiedy od pani Katarzyny odszedł partner. Pani Katarzyna była wówczas w zaawansowanej ciąży z ostatnim z synów. Sytuacja finansowa rodziny w jednej chwili zmieniła się ze stabilnej w bardzo ciężką, gdyż pani Katarzyna będąc w ciąży i wychowując pozostałych synów nie mogła podjąć pracy. Na dodatek, odejście partnera odbiło się również na jej zdrowiu psychicznym i na emocjach dzieci. Razem z synami pani Kasia mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, żyją skromnie na dwóch pokojach z łazienką i kuchnią. Rodzina utrzymuje się z różnych źródeł wsparcia, w tym z zasiłku i alimentów (3670 zł), po odjęciu kosztów utrzymania (2722 zł), rodzinie zostaje po 190 zł na osobę.

Piękno Rodziny

Pani Katarzyna bardzo stanowczo odcięła się od dawnych problemów i z niezwykłą siłą próbuje stanąć na nogi. Chce możliwie szybko podjąć pracę na pełen etat. Bardzo lubiła swoją poprzednią pracę w kwiaciarni, jej pasją jest florystyka. Marzy o tym, żeby ustabilizować dzięki temu sytuację finansową i dać dzieciom dobry start w życiu. Radosław i Krzysztof są bardzo samodzielni i wspierają mamę jak mogą – robią zakupy, potrafią ugotować proste potrawy. Rodzina lubi wspólne spacery ze znajdą Majką.

 Trzy kluczowe potrzeby Rodziny 

  1. Odzież:  Zakup nowej odzieży dla synów jest bardzo kłopotliwy, wręcz niemożliwy z uwagi na sytuację finansową. W miarę możliwości synowie wymieniają się ciuchami, dostają używane od rodziny ale stopień ich zużycia nie wpływa korzystnie na samopoczucie chłopaków. Nie jest tak, że nic nowego nie mają ale chciałabym aby udało się kupić każdemu z nich z osobno ich, wybrany zestaw ciuchów. 
  2. Obuwie: Obuwie bardzo się zużywa. Nie mogę sobie pozwolić na zakup dla synów kilku par butów na zmianę, dlatego zawsze dzieje się tak,że noszą wciąż te same buty aż do max. zużycia. Podobnie, jak przy odzieży chciałabym aby dostali nowe buty, żeby mogli poczuć się wyjątkowo i nosić zamiennie dla dłuższego użytkowania.  
  3.  Artykuły żywnościowe: Artykuły spożywcze są niezbędne i niestety z dnia na dzień coraz bardziej kosztowne. Otrzymanie większej ilości pożywienia odciąży budżet i pozwoli na zagospodarowanie pieniędzy na inne pojawiające się potrzeby.

2. Pani Monika z mężem Feliksem

Historia rodziny

Pani Monika i Pan Feliks to bardzo miłe i sympatyczne małżeństwo.Niestety obydwoje chorują. Gdy byli młosi i zdrowsi, prowadzili zwykłe spokojne życie – pracowali, wychowywali dzieci. Później Pani Monika rozchorowała się i otrzymała rentę, a Pan Feliks przeszedł na emeryturę. Wkrótce zaczęły się poważne choroby, m.in choroba nowotworowa. Obecnie Pan Feliks jest osobą leżącą, większość czasu spędza w domu i wymaga pomocy ze strony żony. Rodzina utrzymuje się z renty Pani Moniki, emerytury Pana Feliksa i różnych zasiłków. Niestety małżonkowie nie mogą liczyć na pomoc dzieci. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, leczenia oraz raty kredytu, zaciągniętego m.in. na leczenie Pana Feliksa, miesięcznie zostaje im 155 zł na osobę- zbyt mało, żeby wystarczyło nawet na najbardziej podstawowe potrzeby, dlatego rodzina regularnie korzysta z odnawialnego kredytu, który spłaca na bieżąco.

Piękno rodziny

Rodzina nie poddaje się przeciwnościom losu. Pani Monika i Pan Feliks nie narzekają na choroby i brak pieniędzy. Chcą być razem jak najdłużej. Atmosfera w domu jest fantastyczna, pełna miłości i zrozumienia. Małżonkowie lubią spędzać razem czas grając w gry planszowe i telewizyjne. Gdy jest ładna pogoda wychodza razem na spacery.

Trzy kluczowe potrzeby rodziny

  1. Tapczan: Pan Feliks jest osobą leżącą. Jego wersalka jest bardzo stara i niewygodna. Nowy tapczan znacznie podniósłby komfort życia Pana Feliksa.
  2. Mata przeciwodleżynowa.
  3. Środki czystości: Z racji stanu zdrowia Pana Feliksa i problemów przy jego pielęgnacji, rodzina zużywa dużo środków czystości. Zdarza się, że pranie wstawiane jest nawet 2 razy dziennie.

3.Pan Julian

Historia rodziny

Pan Julian jeszcze do niedawna prowadził zwyczajne życie. Wraz z małżónką opiekowali się jego bardzo schorowaną mamą. Żyli godnie i spokojnie. Wszystko zmieniło się, gdy żona zachorowała na raka i p 2 miesiącach zmarła. W kwietniu tego roku owdowiał. Niestety to nie był koniec nieszczęść. W wyniku cukrzycy panu Julianowi amputowano nogę, a on nie mógł już dłużej zajmować się matką. Został zupełnie sam. Jedyne dziecko pana Juliana przebywa za granicąi przyjeżdża dwa razy do roku. Pan Julian nie mkoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest mu bardzo ciężko. Na chwilę obecną czeka na przyznanie renty. Utrzymuje się z zasiłków z OPS, które wynoszą 636 zł. Po zrobieniu opłat i wykupieniu lekarstw, na co wydaje 503 zł na życie pozostaje mu 133 zł. Czasem dziecko coś przyśle, czasem ktoś pomoże, lecz dawne oszczędności już się kończą. Najgorsze jest to że pan Julian stracił wiarę w lepsze jutro.

Piękno rodziny

Pan Julian jest bardzo miłym człowiekiem. Nie chce nikomu sprawiać kłopotu, nie narzeka i nie prosi o pomoc. Niestety załamany zaistniałą sytuacją bez optymizmu spogląda w przyszłość. Żyje z dnia na dzień, ogląda telewizję, a gdy ma siły to wychodzi na podwórko.

Trzy kluczowe potrzeby rodziny

  1. Kabina: Kabina, którą obecnie posiada p0an Julian jest wysoka i trudno mu do niej wejść i wyjść. Ponieważ nie ma nogi musi siedzieć, a stołek ledwie się w niej mieści i jest bardzo ciasno. Musiał zdemontować nawet drzwi, by mycie wogóle było możłiwe.
  2. Odzież: Odzież jest droga i starszego pana nie stać by kupić sobie ciepłe ubrania na zimę.
  3. Żywność: Zapas żywności, na której oszczędza pan Julian, byłby dużym odciążenie jego skromnego budżetu.

Kochani . Przedstawiliśmy Wam sylwetki rodzin, dla których w tym roku będziemy robić paczki. Wszystkie szczegółowe informacje na temat rozmiarów ubrań, żywności, środków czystości i wszystkiego co jeszcze potrzeba będą dostępne w wydarzeniu. Tam będą dodawane na bieżąco wszystkie wiadomości z postępów jakie czynimy.

Kochani czasu jest niewiele jak zawsze, ale wiemy, że wspólnie DAMY RADĘ.

Otwierajcie serducha i pamiętajcie, że życie jest przewrotne i nigdy nie wiadomo co przyniesie.

NIE OCENIAJMY – POMAGAJMY

Kontakt : Iwona 087 333 45 97 , Kaja 089 975 75 28 oraz info@mycork.org