Wyniki badań są jednoznaczne. Wsparcie dla Twoich celów i pragnień dotyczących uzyskania wymarzonej sylwetki jest jednym z najważniejszych czynników przy odchudzaniu. Cytując Mayo Clinic: „znalezienie wsparcia dla Twoich wysiłków przy odchudzaniu może być tym, co zdecyduje o Twoim sukcesie lub Twojej porażce”.

Bywają różne rodzaje wsparcia, wszystkie z nich mają znaczenie dla osoby borykającej się z nadprogramowymi kilogramami. Można wyróżnić:

wsparcie praktyczne: pomoc przy układaniu diety czy treningu, ale także opieka nad dzieckiem abyś miała (miał) czas na ćwiczenia, ktoś kto pomoże zrobić zdrowe zakupy itp.

wsparcie emocjonalne: nieoceniona jest pomoc kogoś, kto przechodzi przez podobny proces zmian jak Ty. Czasem chodzi tu o porady typu „jak sobie poradzić z zachciankami” a czasem po prostu chodzi o rękaw, w który można się przysłowiowo wypłakać.

wsparcie motywacyjne: szukanie inspiracji, motywacji, wzajemne zachęcanie się do kontynuowania wysiłków, a być może nawet znalezienie partnera do ćwiczeń.

Wsparcie ( z ang. social support) może pochodzić z kilku źródeł:

1. Wsparcie partnera i najbliższej rodziny – może Twój partner (partnerka) życiowy nie potrzebuje redukować swojej tkanki tłuszczowej. Ale co innego mąż/żona który mówi „idź na trening, ja popilnuję dzieci” a co innego usłyszeć „co ty mi tu ugotowałaś, czy ja jestem królik żeby sałatę jeść?”. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, która postawa domowników pozwoli Ci szybciej schudnąć i skuteczniej utrzymać osiągnięte wyniki.

  1. Wsparcie przyjaciół i znajomych – czasem potrzebujesz się komuś wyżalić jak bardzo tęsknisz za słodyczami. Czasem potrzebujesz motywacyjnego „kopa w zadek” aby pójść na trening. Czasem komplement typu „wow, ale pięknie wyglądasz!” może dać Ci energię do działań na długi czas. Niestety, czasem bywa też tak, że przyjaciółka koniecznie chce iść na kawę i ciacho do ulubionej kawiarni. Ważne jest umieć wtedy wytłumaczyć tej bliskiej osobie, że Twoje zmiany w stylu życia nie oznaczają że zmieniają się Twoje uczucia wobec tejże osoby, a niezjedzenie „słynnego serniczka cioci Gieni” nie oznacza krytyki jej talentów kulinarnych.
  2. Wsparcie grupy – według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego osoby które zdecydowały się na dołączenie do grupy wsparcia przy odchudzaniu (na przykład Weight Watchers) osiągnęły w czasie roku trzykrotnie wyższy spadek wagi niż osoby, które odchudzały się „samotnie”. W dodatku członkowie grupy wsparcia dłużej utrzymały pozytywne wyniki.

Jak wiecie, bo się wcale z tym nie kryję, sama jestem w trakcie mojej drogi do zmiany stylu życia na zdrowszy, aktywniejszy, piękniejszy i bardziej ekologiczny. Niestety wiedza (której mam trochę) nie zawsze przekłada się na działania. Jestem – tak jak Wy – tylko człowiekiem i mam swoje wady, kłopoty i chwile słabości. Dlatego też postanowiłam zorganizować grupę wsparcia dla osób, które zmagają się ze swoją sylwetką.

KIEDY: każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca
GODZINY: 18:30 – 19:15
GDZIE: ABC Library – Polska Biblioteka, 52 Gould Street (bezpłatny parking przy budynku)
KOSZT: 5 euro za spotkanie (płatne gotówką przy wejściu – koszty wynajmu sali)
ZAPISY: na stronie FB „od A do Z Cork”, każdorazowo na kilka dni przed terminem spotkania
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA: do 10 osób na spotkaniu

 

Nie musisz być na każdym spotkaniu – przychodzisz kiedy chcesz.
Założeniem grupy jest wsparcie emocjonalne oraz merytoryczne.
Chciałabym, aby była to przestrzeń, gdzie każdy z nas może porozmawiać w atmosferze pełnej dyskrecji i wzajemnego zaufania. Gdzie każdy z nas może podzielić się swoimi doświadczeniami. Gdzie nie będziemy się osądzać a będziemy wzajemnie wspierać.
Może się okazać, że tego typu spotkania nie są dla Ciebie. Ale dopóki nie spróbujesz to się nie dowiesz. A kto wie, może właśnie te spotkania będą tym, co pomoże Ci w Twojej drodze do zdrowszego i pełniejszego życia.

Zapraszam serdecznie.

Dr Maja Skowron-Grześkowiak jest doktorem nauk o kulturze fizycznej. Specjalizuje się w psychologicznych czynnikach wpływających na aktywność fizyczną i odchudzanie. Ponadto posiada tytuł specjalisty do spraw żywienia, certyfikat trenera personalnego ze szczególnym uwzględnieniem sportów siłowych oraz jest absolwentką studiów podyplomowych z dziedziny psychodietetyki. Prywatnie – zapalona harcerka, działaczka społeczna a od listopada 2017 także mama małego Konrada