Nasze-chleby-1.png

TŁUSTY CZWARTEK z MyCork

REDAKCJA.

 

W tym roku Tłusty Czwartek rozpoczynający zapusty, czyli ostatni tydzień karnawału, wypada  23 lutego. Zapusty, zwane inaczej mięsopustami to czas hucznych zabaw i sutego, obowiązkowo tłustego jedzenia.

Według przesądu związanego z tym dniem należy zjeść przynajmniej jednego pączka aby przez cały rok cieszyć się dobrobytem i powodzeniem.

Jest to świetna okazja do zaproszenia wszystkich sympatyków Stowarzyszenia MyCork na spotkanie, które okraszone będzie tym tradycyjnym, słodkim wypiekiem...


Zwyczaj jedzenia w Tłusty Czwartek pączków, wcześniej pampuchów, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku. Początkowo był to zwyczaj dworski i miejski, później bo pod koniec XIX i na początku wieku XX zawitał również na wieś.

Nie od razu pączek wyglądał "współcześnie" i był z lekkiego, puszystego drożdżowego ciasta ze słodkim nadzieniem. Tradycyjne wielkoczwartkowe wypieki robiono  z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Zasadniczo o tłuszcz w tej tradycji chodzi najbardziej. Trzeba się było najeść przed zbliżającym się czterdziestodniowym postem. Raczono się więc również pierogami, kapustą, żurem, wieprzowymi żołądkami nadziewanymi kaszą tzw. maćkami. Wszystko to musiało być dobrze omaszczone. Zaklinano w ten sposób urodzaj i dobrobyt.

Po tygodniu hucznej zabawy i obowiązkowego obżarstwa następował post. W domu szorowano bardzo dokładnie garnki, myto je we wrzątku, aby pozbyć się całkiem tłuszczu z przygotowywanych wcześniej potraw. Odtąd aż do Świąt Wielkanocnych jadano postnie, z umiarem i koncentrowano się na umartwianiu i modlitwie, aby dobrze przygotować się do nadchodzących świąt.
 

Czy wiesz, że:

- kaloryczność paczków jest różna i wynosi od 250 do 400 kcal,

- najmniej kaloryczne są pączki z nadzieniem z róży, lekko posypane cukrem pudrem,

- kaloryczność tego przysmaku bardzo wzrasta wraz z zawartością wysokosłodzonego dżemu, budyniu, grubej warstwy lukru...

- aby spalić bardzo kalorycznego pączka (ok. 400 kcal) należy:

   - maszerować szybko przez 46 minut,

   - myć okna przez 57 minut,

   - pisać na komputerze przez godzinę i 39 minut,

   - pływać przez 28 minut,

   - szybko biegać lub wchodzić po schodach przez 13 minut,

   - lub wersja dla cierpliwych i wygodnych - przez 10 godzin biernie oglądać telewizję,

- statystyczny Polak w ten dzień zjada zazwyczaj 2,5 pączka.

Na koniec ciekawostek zła informacja dla dbających o linię. Po zjedzeniu jednego pączka, zazwyczaj z wielkim trudem oprzemy się kolejnemu (i następnym...). Winę za to ponosi ośrodek nagrody w naszym mózgu. Dawniej chronił człowieka przed głodem, teraz, niestety nie wykształcił się nam żaden mechanizm obronny pilnujący nas przed przejedzeniem...

 

Tłusty Czwartek już za moment, wysyłamy więc dietę na urlop i już teraz zapraszamy wszystkich, rodzinnie wraz z dziećmi, do Pubu HUB.

Startujemy o godzinie 17:30.

Szczegółowe informacje - wkrótce na naszej stronie.