Nasze-chleby-1.png

CRUISERY W COBH

Redakcja.

Powoli zbliza się sezon wakacyjny. Słońce za oknem sprzyja planowaniu wycieczek i wakacji. Aby poczuć wakacyjną atmosferę, wystarczy wizyta w porcie w Cobh...

PODRÓŻE Z PSEM - GARRYVOE BEACH

Każdy właściciel psa dobrze wie, że psy kochają biegać. Niemal równie mocno, jak jeść. Przekonałam się o tym dobrze, kiedy do mojego domu trafił szczeniak. Nigdy wcześniej nie sądziłam, że można przejść tyle kilometrów w ciągu jednego dnia. Początkowo wystarczył nam malutki park położony niedaleko domu. Wiadomo – mały szczeniak szybko się męczy, a później lubi sobie odespać czas stracony na wysiłek fizyczny. Później nieco starsza już Nami stała się bardziej wymagająca, spacer to przecież nie wszystko. Trzeba jeszcze nauczyć się aportować zabawki, pogryźć wszystkie leżące na ziemi gałązki, nawiązać kontakty towarzyskie z wszystkimi napotkanymi psami (czasami nawet wbrew ich woli). Przede wszystkim trzeba się jednak wybiegać. Poczuć wiatr targający uszami (uszy mój szczeniak ma całkiem spore, zatem wiatr ma gdzie pohulać) i niczym nieograniczoną przestrzeń, gdzie można będzie udawać, że nie słyszy się polecenia: Nami, do nogi!

PODRÓŻE Z PSEM - GOUGANE BARRA

Mało kto zdaje sobie sprawę (pewnie poza samymi Ślązakami) z tego, iż nieomal 32% powierzchni Śląska zajmują lasy. Jest to zatem jeden z najbardziej zalesionych regionów w Polsce. Ja sama traktowałam je jako codzienność, z okien mojego pokoju rozciągał się bowiem widok na las. Zmieniło się to (niestety) po wyjeździe do Irlandii, gdzie wskaźnik lesistości jest jednym z najniższych w Europie (około 5%). Znalezienie miejsca, które przypomina mi krajobraz z dzieciństwa i młodości sprawiło mi więc ogromną radość.

Croagh Patrick: Góra, której nie było widać

Rafał Kiryluk.

Frajerstwo

Są lekcje, które przyswaja się wolno, a nawet wcale. Nie ufaj prognozom pogody w Irlandii – brzmi jak truizm. A ja zrobiłem co?! W piątkowy wieczór przełożyłem planowaną od tygodnia wspinaczkę na Croagh Patrick (Górę Św.Patryka) z soboty na niedzielę. Z powodu?! W rzeczy samej… z powodu prognozy pogody. Miało być słonecznie z niewielkim zachmurzeniem.