Witam was bardzo serdecznie moi kochani.

Kolejny tydzień upłynął, mam nadzieję bez większych komplikacji. Dzisiaj napiszę trochę o jednym z najbardziej popularnych  owoców na świecie, a mianowicie o jabłku. Wszyscy jedzą te owoce , bo wiedzą że są zdrowe, a ja się zastanawiałam ostatnio nad tym czy wszyscy wiedzą dlaczego są zdrowe i czy spożywają je prawidłowo. Niby takie proste, a jednak. Zrobiłam małe rozeznanie wśród swoich znajomych i okazało się, że ich wiedza na temat jabłek jest bardzo ogólna. Dlatego też pozwalam sobie  dzisiaj na jej uzupełnienie .

Moi drodzy nie wiem czy wiecie, ale jabłko to nie tylko smaczny owoc, który je się na całym świecie. To także owoc niezwykły, rozsławiony m.in. przez Aleksandra Wielkiego, Wilhelma Tella, Izaaka Newtona.  Jabłko ma wiele symbolicznych znaczeń, a ze względu na biblijną historię Adama i Ewy cieszy się najbardziej niechlubną historią ze wszystkich owoców. Dość makabryczną historię pochodzenia jabłka proponuje Serwiusz w komentarzach do Bukolik Wergiliusza. Sugeruje on, że niejaki Melos, zrozpaczony po śmierci ukochanego Adonisa, powiesił się na drzewie, a również kochająca Adonisa Afrodyta ulitowała się nad mężczyzną i przemieniła jego ciało w owoc, który nazwano od jego imienia “μηλov”, czyli jabłko. Były też słynne jabłka –  Izaaka Newtona, który dzięki nim wpadł na teorię grawitacji, czy Wilhelma Tella, który z rozkazu habsburskiego wójta Gesslera musiał zestrzelić z łuku jabłko z głowy własnego syna. Zbój Madej natomiast w akcie pokuty musiał posadzić w ziemi swoją maczugę, z której wyrosła jabłoń, a każde jej jabłko to była łza miłości do skrzywdzonego człowieka.Z kolei w bajce braci Grimm zawistna macocha daje Śnieżce zatrute jabłko sprowadzające sen śmierci, z którego budzi ją do życia przystojny królewicz.Wyczytałam gdzieś również, że podobno Aleksander Wielki zainscenizował bitwę, strzelając z katapult dużymi jabłkami.Przechodząc do sedna sprawy, czyli do walorów smakowo-zdrowotnych jabłek chciałam Wam moi drodzy na wstępie pokazać , że jabłko to owoc o wszechstronnej symbolice, który zapisał się na wielu kartach historii, niekoniecznie  zawsze pozytywnie.

Na szczęście dzisiaj  jabłko to element cywilizacji – uwielbiany i wykorzystywany na wiele sposobów. Anglicy mawiają: “zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny”. Niejednokrotnie słyszałam to powiedzenie również tutaj w Irlandii Ponoć zaleca się zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.  Jabłka i ich właściwości lecznicze były znane już ok. 6500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą. Te bogate w liczne witaminy owoce były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków. Nasi przodkowie nie byli gorsi – w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Obecnie wartości odżywcze i prozdrowotne działanie polskich jabłek są doceniane w wielu innych krajach, ponieważ Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie. Znanych jest ponad 10 tys. odmian . Różnią się one nie tylko wielkością, kształtem, kolorem, ale także smakiem, aromatem i zastosowaniem w kuchni.

Na surowo najlepiej jeść odmiany twarde, soczyste, słodkie – nazywane deserowymi (lobo, delikates, spartan, jonagold, koksa pomarańczowa, ligol, rubin, gala, golden delicious, idared, mekintosz). Rozgotowują się powoli, dlatego można dodawać je do takich potraw, w których powinny pozostać w postaci twardych kawałków, np. do gotowanej kapusty.

Do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne (antonówka, reneta), gdyż szybko się rozgotowują. Można też dodawać je do potraw, które wymagają zakwaszenia. Zastąpią ocet np. w barszczu czy kapuśniaku. Największe jednak zastosowanie mają jabłka o pośrednich właściwościach, tzw. stołowe (beforest, landsberska, linda, red wealthy, bankroft, boiken, cortland, jonathan). Jadamy je na surowo, dodajemy do potraw i przetwarzamy.

WARTOŚCI ODŻYWCZE JABŁEK

Wartość odżywcza jabłek nie jest jednakowa i zależy od odmiany, od tego, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe, nawet od ich wielkości. Nie zmienia to jednak faktu, że jabłka to bez wątpienia smaczna bomba witaminowa!  Owoc ten to źródło witaminy C, E, K, witamin z grupy B (kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina) oraz beta-karotenu (prowitamina wit. A). Każda z tych witamin ma bez wątpienia pozytywny wpływ na nasze zdrowie! Witamina C wspiera Twój układ odpornościowy, witaminy z grupy B zapewniają sprawną pracę układu nerwowego, wit. E nazywana jest witaminą młodości, wit. K odpowiada za właściwą krzepliwość krwi, a beta-karoten sprawia, że masz ładniejszą skórę.W jabłkach kryją się także cenne dla naszego zdrowia minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, sód, potas, fosfor oraz cynk. Zawarty w jabłkach cynk jest niezbędny do właściwego rozwoju białych krwinek, które pomagają w zwalczaniu bakterii i wirusów w naszym organizmie. Dodatkowo, zarówno cynk, jak i żelazo i potas wpływają na lepszy stan Twojej skóry, a także poprawiają kondycję włosów oraz paznokci.

WŁAŚCIWOŚCI JABŁEK

 • Zapobiegają rakowi jelita grubego

Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór mogą zmniejszyć także zawarte w jabłkach flawonoidy – wykazali polscy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z badań wynika, że osoby, które zjadają większe ilości jabłek, są o 50 proc. mniej narażone na wystąpienie raka jelita grubego. Trzeba jednak pamiętać, by jeść te owoce ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej cennych flawonoidów – pięć razy więcej niż w miąższu.Z kolei naukowcy z Chiń odkryli, że zawarte w jabłkach oligosacharydy zabijają do 46 proc. komórek raka okrężnicy w badaniach in vitro. To więcej niż lek stosowany w chemioterapii.

 • Zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem

Dzięki zawartości błonnika jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem. Jabłka lepiej jeść po posiłku, gdyż zjedzone przed opóźniają trawienie i powodują fermentację. Naukowcy z University of Oxford obliczyli, że gdyby każda osoba po 50. roku życia (to grupa wiekowa najbardziej narażona na choroby układu krążenia) codziennie zjadała jabłko, tylko w Wielkiej Brytanii można by uniknąć co roku tysięcy zgonów z powodu zawału serca i udaru. Badacze twierdzą, że jabłka poprawiają stan serca i naczyń krwionośnych w podobnym stopniu, co leki – na przykład statyny, jednak nie mają efektów ubocznych.  Ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy wykazuje potas oraz antyoksydanty – szczególnie kwercetyna i witamina C. Potas obniża ciśnienie tętnicze. Kwercetyna przeciwdziała zakrzepom hamując sklejanie płytek krwi, blokuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych oraz wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi. Witamina C zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.

 • Wspierają pracę mózgu

Badania n wykazały, że jabłka mogą chronić mózg przed uszkodzeniami komórek mającymi wpływ na utratę pamięci. Stwierdzono, że skoncentrowany sok jabłkowy dodany do pożywienia zapobiega utlenianiu składników tkanki mózgowej i upośledzeniu zdolności poznawczych.

 • Oddziałują pozytywnie na czynność płuc

Podczas przeprowadzonych przez naukowców obserwacji natężona objętość oddechowa (FEV1) wyznaczana w trakcie wykonywania spirometrii była tym korzystniejsza, im więcej jabłek zjadali badani. Efekt ten przypisuje się działaniu antyutleniaczy, które zapobiegają skutkom stresu oksydacyjnego. Wyraźny protekcyjny wpływ jabłek na płuca pojawia się przy zjadaniu co najmniej pięciu owoców tygodniowo.

 • Pomagają w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu II

Spożywanie co najmniej jednej sztuki dziennie zmniejsza aż o 28% ryzyko wystąpienia choroby. Dodatkowo okazuje się, że znaczenie ma czy jemy cały owoc, czy też pijemy wyciśnięty z niego sok. Korzystniej jest jeść jabłka w całości, gdyż zawierają one więcej błonnika pokarmowego. Błonnik zmniejsza wchłanianie cukru z pokarmu i pomaga unormować jego poziom we krwi. Dodatkowo jabłko jest źródłem kwercetyny, która może zapobiec pojawieniu się zaćmy u osób chorujących na cukrzycę. Jabłka należą do produktów z niskim poziomem glikemicznym, które nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Zarówno świeże, duszone, jak i suszone mają IG równe 35.

 • Pomagają oczyścić organizm z toksyn

Pektyny zawarte w owocach po przejściu przez żołądek tworzą żelową masę o dużych zdolnościach pochłaniających. Wyłapuje ona toksyny oraz wiąże metale ciężkie w nierozpuszczalne sole, zapobiegając w ten sposób zatruciom i innym negatywnym konsekwencjom obecności tych związków w organizmie. Pektyny pochłaniają także substancje, które mogą mieć potencjalnie działanie kancerogenne, np. azotany.Zatem o jedzeniu jabłek powinni pamiętać głównie nałogowi palacze, mieszkańcy dużych miast, ośrodków przemysłowych oraz osoby mające w pracy styczność ze związkami toksycznymi, np. drukarze.

 • Sprzyjają odchudzaniu

Pektyny znajdujące się w jabłkach stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika. Żelując i pęczniejąc w żołądku spowalniają jego opróżnianie. Wywołując długie uczucie sytości, pektyny zmniejszają głód i zapobiegają podjadaniu między posiłkami, co w  efekcie przyczynia się do utraty wagi lub przeciwdziałania jej przyrostowi

 • Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych

Wolne rodniki odgrywają istotną rolę w patogenezie chorób Alzheimera i Parkinsona. Szczególnie na ich szkodliwe działanie narażony jest mózg. Jabłka dzięki bogactwu antyoksydantów przeciwdziałają powstaniu w komórkach uszkodzeń wolnorodnikowych. Wyjątkowymi właściwościami neuroprotekcyjnymi cechuje się kwercetyna.

 • Wpływają pozytywnie na wygląd skóry

Proces starzenia się skóry, zaburzone wytwarzanie kolagenu i przedwczesne tworzenie się zmarszczek są w dużym stopniu efektem zniszczeń wywołanych działaniem wolnych rodników. Antyutleniacze neutralizując skutki stresu oksydacyjnego odmładzają skórę. Szczególne działanie przeciwutleniające wykazują obecne w owocach procyjanidyny, których zdolności antyoksydacyjne są wielokrotnie większe niż witaminy C lub E. Kluczowa w procesie produkcji kolagenu jest witamina C. Jej duże dawki w codziennej diecie potrafią nawet kilkakrotnie zwiększyć syntezę tego białka i poprawić wygląd skóry.

 • Wzmacniają odporność

Odporność organizmu w ogromnym stopniu zależy od prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Jabłka dzięki obecności rozpuszczalnej frakcji błonnika wykazują właściwości prebiotyczne stymulując do namnażania dobre dla naszego zdrowia bakterie probiotyczne. Ponadto silnym działaniem przeciwzapalnym odznacza się kwercetyna. Wraz z pozostałymi przeciwutleniaczami chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami, które zwiększają jego podatność na infekcje.

 • Chronią przed astmą i zmniejszają jej objawy

Właściwości te zawdzięczają kwercetynie, naringeninie i hesperetynie. Obserwacje naukowe przeprowadzone w Australii wykazały, że aby uzyskać tego rodzaju efekt prozdrowotny należy spożywać co najmniej dwa owoce tygodniowo. Inne badania dowiodły, że dzieci kobiet, których dieta w ciąży bogata była w jabłka rzadziej w przyszłości chorują na astmę oskrzelową.

 • Uczestniczą w profilaktyce chorób wzroku

Wolne rodniki tlenowe biorą udział w patogenezie chorób narządu wzroku. Szczególnie niekorzystnie oddziałują na siatkówkę i nerw wzrokowy, powodując w nich nieodwracalne zmiany. Jabłka dzięki obecności przeciwutleniaczy przyczyniają się do powstrzymania tych procesów. Witamina C chroni fotoreceptory w oku, przeciwdziałając uszkodzeniom wywołanym przez światło. Barwniki roślinne zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. Witamina A uważaną za najważniejszą witaminę z punktu widzenia zdrowia oczu uczestniczy w syntezie rodopsyny odpowiedzialnej za widzenie po zmroku.

 • Hamują rozwój próchnicy

Gryzienie i żucie twardych owoców pobudza wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo na próchnicotwórcze bakterie i wymiata resztki pokarmowe, co w efekcie chroni zęby przed chorobą. Efekt prozdrowotny występuje jednak tylko przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Mylą się ci, którzy uważają, że zjedzenie jabłka zastępuje mycie zębów. Owoce te zawierają dużo cukrów i mają wysoki poziom kwasowości, który przy niewłaściwej pielęgnacji zębów może przyczynić się do osłabienia szkliwa i wzrostu jego podatności na uszkodzenia.

W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie.

Moi kochani jak to ze wszystkim bywa, tak i w tym przypadku sprawdza się maksyma “co za dużo to nie zdrowo”. Dla zdrowego człowieka, który odżywia się racjonalnie wskazane są  dwa jabłka dziennie, wzbogacone o inne, sezonowe owoce, natomiast osoby o podrażnionej błonie śluzowej żołądka mogą mieć problem z jedzeniem surowych jabłek.Pomocnym rozwiązaniem dla nich jest utarcie jabłka na tarce, a jeżeli  po spożyciu tartego jabłka dolegliwości nadal występują należy spożywać rozwodniony naturalny sok bądź jabłka duszone lub pieczone.Należy dodać, że różne formy spożycia jabłek (surowe, utarte, obrane, ze skórką, duszone, pieczone, sok) będą miały inne oddziaływanie na organizm. Z tego względu każdy powinien jeść jabłka tak przygotowane, by najlepiej przysłużyły się  jego zdrowiu.

To tyle z mojej strony na dzisiaj kochani. Mam nadzieję, że od dzisiaj wszyscy już jedząc jabłka będą świadomi tego dlaczego są tak bardzo zdrowe i, że nie jest to żadna ściema tylko kolejny dar od natury, który postarajmy się mądrze wykorzystać.

Pozdrawiam gorąco
Prawie Babunia