Kolejną rośliną,którą chętnie wykorzystuję do produkcji balsamu jest lawenda. Ta piękna roślina o przyjemnym kojącym zapachu. Podobnie jak róża u zarania dziejów była również uważana za kwiat miłości. Jej motyw występuje w wielu legendach miłosnych oraz obyczajach ludowych związanych z zalotami, zrękowinami i ożenkiem.

Kwiat lawendy oznaczał „oczekiwanie na miłość”, a wręczenie lawendowego bukiety traktowano jako wyrażenie uczuć i gotowość poświecenia w imię miłości, a także jako oświadczyny.

W odróżnieniu od róży, lawenda ma większy związek ze spokojem, mistycyzmem i dobrym snem.

W XIV i XV wieku w dniu św Łukasza panienki piły lawendę w nadziei, że otrzymają sen, w którym zobaczą swoją prawdziwą miłość.

Lawenda bardziej kojarzy się z pięknymi polami w Prowansji we Francji czy z Chorwacją, gdzie ciągnące się kilometrami lawendowe pola zachwycają swoim pięknem oraz zapachem.

Jej nazwa lavare oznacza „myć”. W kosmetyce i medycynie sprawdza się jako środek relaksujący i odkażający. Jej zbawienne właściwości doskonale koją nasze zmysły szczególnie olejek lawendowy, który jest doskonały w przypadku nerwicy czy w problemach ze snem.

Lawenda nie tylko ma swoją romantyczną naturę ale w niektórych wierzeniach uważano ją za trupi kwiat. Chodzi o to, że jej mocny zapach, który wzmaga się szczególnie w nocy jest doskonały w odstraszaniu latających potworów, a w dobie średniowiecza był niemal tyle skuteczny co i zapach czosnku. Lawendę używano też do balsamowania ciał osób, które pożegnały się dawno z padołem ziemskim.

Kwiat lawendy stosowano również do wypychania masek lekarzy, podczas epidemii dżumy. Zadaniem jej była ochrona przed zarażonymi pacjentami. XVI wieczni zielarze twierdzili, że lawenda leczy przeziębienia, bóle głowy, jak również nerwice oraz paraliż kończyn. Podczas I wojny światowej olej pozyskiwany z tego ziela służył do opatrywana żołnierskich ran.

Zachęcam do wypróbowania właściwości lawendy w balsamie, który produkuje . Opis jest dostępny online na stronie:

www.midnightmeadow.com

oraz Facebooku Midnight Meadow