Ryanair ogłosił nową trasę z Cork na Maltę, od kwietnia loty na tą wyjątkową wyspę odbywać sie będą dwa razy w tygodniu. Bilety są już dosatępne w sprzedaży.

Archipelag maltański składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malta, Gozo i Comino i kilkunastu mniejszych, niezamieszkałych. Malta największa z wysp  jest stosunkowo niewielka bo ma zaledwie 245 km2.
Malta położona jest w środkowej części Morza Śródziemnego, 81 km na południe od włoskiej Sycylii, dzięki temu kuchnia Maltańska bardzo przypomina tą włoską, poza kilkoma wyjątkami, a potrawą narodową jest “królik”.
Malta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14,1°C w zimie do 32°C latem .

Malta to idealne miejsce na wakacje. Jeśli by opisywać Maltę przez przywołane wspomnienia ze spędzonego tam tygodnia to można by streścić wizytę na wyspie kilkoma słowami: błękitne morze, skaliste wybrzeże, wąskie ulice, brytyjska atmosfera i bliskość wszystkich ciekawych miejsc.
Przed wyjazdem na tą wyspę warto się zaznajomić z jej historją i kulturą, która jest dla mnieniesamowita!  Świątynie na Malcie są najstarszymi, wolnostojącmi budowlami zbudowanymi przez człowieka i są starsze niż piramidy egipskie czy Stonehenge. Na Malcie nie ma za wiele dużych miast,  Valletta, stolica kraju jest największym miastem archipelagu, a poruszanie się po nim jest czystą przyjemnością. Pod warunkiem że robimy to na piechotę. Nie będę opisywać zabytków, których jest w mieście 320! Godna polecenia jest stara stolica kraju Mdina -mjasto ciszy oraz wyspa Gozo i Comino.
Nie wielu z was pewnie wie że wiele scen do “Gry o Tron” było kręconych na Malcie, która z resztą bardzo często jest wykożystywana przez twórców filmowych.

Zachęcam do obejżenia kilku zdjeć jakie udało mi się zrobic na tej wyspie, jako ciekawostkę dodam, że Azure Window obecne na pierwszym zdjęciu zawaliło się kilka miesięcy po moim pobycie i nie dane będzie mi go sfotografować poraz drugi, a napewno na Maltę powrócę!

Grzegorz