Nowe zasady dotyczące jazdy po pijanemu mają obowiązywać od dzisiaj, i będą  automatycznie dyskwalifikować kierowców, którzy spożywają alkohol. Według nowych przepisów wszyscy kierowcy którzy przekroczą dozwolony limit alkoholu otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów przez trzy miesiące, €200 mandatu i 3 punkty karne.

W przypadku wykroczeń związanych z jazdą pod wpływem alkoholu okresy dyskwalifikacji wynoszą od 3 miesięcy do 6 lat, w zależności od wykrytego poziomu alkoholu, oraz od tego, czy jest to pierwsze czy kolejne przestępstwo.

Przypominamy że limit wynosi 50 miligramów (mg) alkoholu na 100 mililitrów krwi (0,05) bądź 22 mikrogramy alkoholu na 100 mililitrów oddechu. Dla zawodowych i młodych kierowców limit ten jest obniżony do 20 mg alkoholu we krwi.

Przestępstwo polegające na odmowie dostarczenia próbki krwi, moczu lub oddechu w celach dowodowych będzie skutkowało automatyczną dyskwalifikacją na 4 lata za pierwsze przestępstwo i 6 lat za drugie lub kolejne przestępstwo.

Spożycie alkoholu wśród użytkowników dróg wciąż stanowi poważny problem w Irlandii, według statystyk wynika, że alkohol stanowi 39% wypadków śmiertelnych wśród kierowców.

Strategia rządu dotycząca bezpieczeństwa drogowego ma na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych  do 124 lub mniej rocznie do końca 2020 r