Witam was bardzo serdecznie moi kochani.

Kolejny tydzień za nami. Dla jednych zaliczony, a dla drugich wykorzystanych szans. I do tych drugich należą  między innymi Ci, którym chciało się wyruszyć na poszukiwanie pokrzywy i czosnku niedźwiedziego. Brawo Wy!!! No, ale cóż nie ma co debatować nad zeszłym tygodniem, bo już nie wróci. Przed nami kolejny, a w nim nowe wyzwania,może postanowienia, a także okazja na spróbowanie lub zapoznanie się z czymś czego być może jeszcze nie znacie.

Znajoma zapytała się mnie czy mogłabym napisać kilka słów o occie jabłkowym. Oczywiście, że tak. Mówisz i masz. Dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić i wykorzystać jego właściwości. Otóż głównym powodem jest fakt, że ocet jabłkowy to produkt w pełni naturalny, którym obdarowała nas Matka Natura po to, aby nasz gatunek mógł przetrwać. Więc dlaczego nie korzystać z takiego prezentu na co dzień, aby móc wzmacniać zdrowie, leczyć dolegliwości i zastąpić nim drogie kosmetyki i leki. Może czasem warto rozejrzeć się dookoła siebie, zrobić rachunek sumienia i zastanowić się jak wiele sztucznych produktów jest wokół nas  i jaki jest skład kosmetyków,które wcieramy w swoje ciało i włosy codziennie. A jakie środki przeciwbólowe znajdują się w naszych szafkach? Czy zawsze czytamy listę efektów ubocznych? Nie koniecznie, a czasem warto zerknąć. Wracając do naszego dzisiejszego bohatera -octu jabłkowego. Skąd się wziął i co to właściwie jest ocet To proste. Z punktu widzenia reakcji chemicznych to wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji octowej alkoholu. W przypadku octu jabłkowego bakterie octowe wywołują fermentację owoców. Zachowany zostaje ich zapach, natomiast smak jest zdecydowanie łagodniejszy niż w przypadku octu spirytusowego.

Okazuje się kochani, że ocet jabłkowy to nie jest odkrycie współczesnej medycyny naturalnej. Stosowany był on w medycynie ludowej już od setek lat. Mało tego, nawet Hipokrates, ojciec medycyny, używał tego złotego eliksiru jako naturalnego antybiotyku i środka antyseptycznego. Nie uwierzycie,ale kilka kropli octu jabłkowego do swoich słynnych kąpieli upiększających dodawała Kleopatra, a w zaklętą w nim siłę wierzyli rzymscy wojownicy. Co więcej, ocet jabłkowy był składnikiem diety ludzi zamieszkujących tereny basenu Morza Śródziemnomorskiego. Tworzone na jego bazie napoje stosowane były w lecznictwie  do poprawy tężyzny fizycznej – działały jako napój energetyczny. W średniowieczu ocet z jabłek zagościł na stałe w papieskiej, cesarskiej i królewskiej kuchni, gdzie łączony był ze smakowitymi, ale za to bardzo tłustymi potrawami. O jego właściwościach wspomagających trawienie pisali zarówno mieszkańcy gorącej zachodniej Europy, jak też jej wschodnich krańców. W polskiej medycynie ludowej znany jest jako specyfik do cucenia omdlałych pań.Choć wtedy uważano ocet jabłkowy za magiczny eliksir, nowoczesna medycyna i zaawansowane badania naukowe pokazały, że w occie nie ma nic z magii – a jedynie esencja zdrowia i witalności tkwiąca w naturalnych składnikach. Dziś, gdy pełnymi garściami czerpiemy z medycyny ludowej i naturalnej, ocet jabłkowy zyskuje na popularności. Przede wszystkim dlatego, że jest skuteczny, a jego działanie potwierdziły liczne badania naukowe. Dobrze. W takim razie, który ocet jabłkowy jest najlepszy.

Wchodząc do sklepu możemy natknąć się na półkę na której stoi ich kilkanaście rodzai. I co wtedy.Otóż niech nie kusi nas piękna butelka, kolorowa etykieta czy przecudny klarowny płyn. Należy wybierać jedynie ocet mętny, bo ten powstaje w wyniku naturalnej fermentacji spowodowanej działaniami bakterii kwasu octowego. Po nim można rozpoznać leczniczą moc octu . W sumie to najlepiej byłoby zrobić go samemu w domu i mam kilku znajomych, którzy też tak czynią. Ja przyznaję się bez bicia,że tego nie robię. Kupuję ocet jabłkowy na food markecie u pana,którego można spotkać w każdą sobotę na douglas koło Tesco. Jego ocet jest naprawdę wspaniały. Można też nabyć u niego swojej roboty soki i przepyszne jabłka.

Właściwości octu jabłkowego.

Dzięki produktowi bazowemu (jabłkom), ocet jabłkowy jest bogactwem składników odżywczych.  W jego skład wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witamin z grup: A, B, C, E, P. Zawiera także pogromcę wolnych rodników w postaci beta-karotenu oraz kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Odpowiednie zestawienie tych związków pomaga przede wszystkim w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Wzmacnia również system immunologiczny, poprawia stan naczyń krwionośnych i reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Głównymi składnikami octu jabłkowego są pektyny, witamina E i potas. Pektyny to mieszanka węglowodanów występująca w wielu roślinach, stanowiąca składową włókien błonnikowych. Dzięki temu: przyspiesza metabolizm komórkowy, wspomaga perystaltykę jelit, obniża przyswajalność i stopień odkładania tłuszczu, zmniejsza ryzyko miażdżycy. Witamina E, zwana witaminą młodości, chroni nas przed oznakami starzenia, walcząc z procesem utleniania się wolnych rodników. Dostarczając ją organizmowi zapewniamy sobie: dobry stan wzroku i mięśni, koncentrację, wzmocnienie systemu immunologicznego, prawidłowe ukrwienie organów wewnętrznych. Potas z kolei odpowiada za: dobrą pamięć, zdrowe zęby i dziąsła, piękną i zdrową cerę. Jego niedobór osłabia pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego i obniża ogólną kondycję psychofizyczną organizmu, dlatego warto zadbać o jego prawidłowy poziom w naszym organizmie.

Zastosowanie octu jabłkowego.

 Dobroczynne działanie octu jabłkowego znalazło swoje zastosowanie w kilku podstawowych dziedzinach naszego życia. W utrzymaniu zdrowia, w kosmetyce, a nawet gospodarstwie domowym. Najszersze i chyba najistotniejsze zastosowanie octu jabłkowego to wspomaganie leczenia wielu chorób i dolegliwości. Oto w jakich przypadkach skutecznie działa ocet jabłkowy:

 • Astma – jak już wspominałam, Hipokrates często zalecał ocet na schorzenia układu oddechowego, gdyż poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych usprawnia proces oddychania. W przypadku astmy zaleca się nacierania lub okłady na klatkę piersiową i plecy na początku ataku lub w chwilach kryzysu.
 • Angina, bóle gardła, zapalenie migdałków – właściwości antyseptyczne i antybakteryjne octu wykorzystuje się do płukania gardła. Stosujemy płukankę z 1 miarkę octu i 1 miodu na 3 miarki wody. Płuczemy do 4 razy dziennie, a w przypadku migdałków co godzinę.
 • Skurcze mięśni – dzięki zawartości potasu i witaminy E kondycję mięśni możemy wspomóc okładami wody z octem w stosunku 1:1.
 • Problemy trawienne, zatrucia pokarmowe – tutaj pomoże nam mieszanka 1 łyżki octu na ¼ szklanki wody. Właściwości rozpraszające octu, jakie szeroko opisuje Medycyna Chińska, szybko rozprawią się z niestrawnością.
 • Nudności – ze względu na działanie pobudzające trawienie zaleca się w przypadku mdłości wypić ½ szklanki przegotowanej wody z 1 łyżeczką octu. Roztwór można stosować w czasie ciąży.
 • Rany, oparzenia – przemycie skóry czystym octem w przypadku oparzenia może zapobiec pęcherzom, zaś jeśli chodzi o rany spowoduje ich odkażenie i szybsze gojenie.
 • Miażdżyca – chcąc zapobiec odkładaniu się wapnia w tętnicach lub wspomagać leczenie miażdżycy można 2 razy dziennie stosować napój z 1 łyżki octu i 1 łyżki miodu na szklankę przegotowanej wody.
 • Nadwaga – z racji tego iż ocet stymuluje trawienie, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i pomaga usuwać toksyny z organizmu, świetnie sprawdza się w kuracjach odchudzających, lecz pamiętajmy, że nie wystarczy zażywać go przed każdym posiłkiem. Proces utraty wagi jest złożony i wymaga działań na kilku płaszczyznach (dietetycznej, ruchowej i psychiczne) jednocześnie.
 • Poparzenia słoneczne  – poparzone miejsce należy posmarować octem, który rozprowadzony na skórze szybko paruje, powodując przyjemne uczucie chłodu.
 • Łupież –  jeśli dręczy was uciążliwy łupież warto spróbować wcierać w skórę głowy ocet z dodatkiem wody (na jedną szklankę octu, tyle samo wody). Pozostawić na kilka minut, po czym umyć włosy.
 • Napięcie, stres i bóle mięśni –  relaksująca kąpiel z dodatkiem octu i np. olejku lawendowego skutecznie odpręży po ciężkim dniu w pracy, a także pozwoli pozbyć się bólu mięśni, powstałego wskutek wytężonej pracy fizycznej. 
 • Grzybica stóp –  pomocne będzie moczenie stóp w rozcieńczonym occie.
 • Siniaki –  aby uniknąć nieestetycznego siniaka w miejscu stłuczenia, a także złagodzić ból, należy w bolące miejsce przyłożyć gazę nasączoną octem                                      
 • Zmiany trądzikowe – w tym celu należy kilka razy dziennie dotknięte trądzikiem miejsce przemywać wacikiem nasączonym octem.
 • Ból głowy –  gdy dopadnie nas ból głowy, możemy przygotować sobie okład na czoło z gazy nasączonej roztworem octu.

Choć jego prozdrowotne zastosowanie zdecydowanie święci sukcesy, to pamiętajmy, że nie można go używać bez przerwy! Ocet może podrażniać ścianki jelit i w konsekwencji prowadzić do wrzodów żołądka, zatem stosujmy go z umiarem i rozwagą.

Moi kochani, a dlaczego warto codziennie rano wypić sobie szklaneczkę wody z octem. Ja robię sobie mieszankę jednej łyżki octu jabłkowego na szklankę wody i do tego dodaję sobie łyżeczkę miodu, ponieważ nie bardzo lubię ten specyficzny smak, a miód pozwala mi nie stresować się z rana i nie zniechęca mnie do korzystania z octu jabłkowego. Wszyscy,którzy mnie znają pomyślą sobie pewnie teraz “no ciekawe, pije a efektów nie widać”. Otóż nie moi drodzy, nie piję go dlatego,że chcę mieć figurę miss Polonia. Piję go dlatego, że dzięki temu, że ocet jabłkowy ma właściwości alkalizujące, jest fenomenem natury, gdyż produkt bardzo kwaśny może jednocześnie odkwaszać organizm i regulować pH.Picie octu jabłkowego wytwarza w organizmie środowisko zasadowe, które dużo łatwiej radzi sobie z atakującymi nasze ciało infekcjami, bakteriami i wirusami. Instytut Gersona z Kalifornii, jednostka odznaczona w walce z rakiem, wykazała, że ocet jabłkowy wywołuje odczyn zasadowy, który to neutralizuje komórki nowotworowe. Rak nie jest w stanie przetrwać w takim środowisku! A po co my w ogóle mamy sobie tym głowę zawracać. A no dlatego,że w dzisiejszym świecie większość produktów,które kupujemy i jemy jest już przetworzona,a co za tym idzie naszprycowana jakimiś dziwnymi substancjami,które to między innymi zakwaszają nasz organizm, a to oznacza, że organizm, który jest zakwaszony, tzn. równowaga pH została zakłócona, jest narażony na szereg chorób, ponieważ:

 • zakwaszony organizm niszczy minerały zawarte w naszych komórkach, kościach i narządach bez minerałów, nasz organizm nie wchłania dobrze witamin,
 • brak witamin i minerałów powoduje, że nasz układ odpornościowy jest słaby i nie jest w stanie skutecznie się bronić przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami.

Moi drodzy gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że co dziennie rano powinnam wypijać szklaneczkę octu ( oczywiście rozcieńczonego z wodą) na dobre samopoczucie to bym postukała go w głowę i sobie poszła. Dziś z perspektywy czasu wiem, że na pewno sprawdziłaby o czym on do mnie mówi i wypróbowała tą metodę. Jak to mówią z wiekiem człowiek nabiera szacunku i pokory do otaczającego go świata, ludzi i mądrych rad. Moje dzieci czasem jeszcze śmieją się z moich przestarzałych metod, ale w chwilach kryzysowych same po nie sięgają, bo już nie raz przekonały się, że są skuteczne. Tak więc moi kochani kończąc moje dzisiejsze wywody zachęcam Was do rozpoczęcia przygody z octem jabłkowym. Pamiętajcie jednak, że nie jest to magiczny płyn, który to jak po dotknięciu magicznej różdżki wyleczy Was ze wszystkich dolegliwości. Jak każdy dar natury wymaga systematycznego stosowania z głową i umiarem.

 

OCET JABŁKOWY W APTECZCE

NA KŁOPOTY Z ZATOKAMI

szklanka ciepłej wody, 1/2 szklanki octu jabłkowego, 2 łyżki soli kamiennej  nie oczyszczonej

Wszystkie składniki włożyć do garnka i zagotować. Garnek wyłączyć i zrobić inhalację.Należy nachylić się nad garnkiem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary około 5 minut.Powtarzać kilka razy dziennie, aż do ustania objawów.

METODA NA KAMIENIE NERKOWE

500ml ciepłej wody, 2 łyżki octu jabłkowego, 2 łyżki oleju kokosowego lub słonecznikowego

Zagotować wodę, kiedy będzie ciepła dodać do niej ocet i olej.Wypić od razu. Jeżeli nie dasz rady zrób to na dwa razy. Trzeba pamiętać aby napój był ciepły.

OCET JABŁKOWY W KOSMETYCZCE

TONIK NA PROBLEMY ZE SKÓRĄ

ocet jabłkowy,woda źródlana,1/2 zaparzonej herbaty zielonej

Dla skóry wrażliwej: Wymieszać 1 część octu jabłkowego z 4 częściami wody i 1/2 szklanki herbaty

Dla skóry normalnej: wymieszać 1 część octu jabłkowego z 2 częściami wody i 1/2 szklanki octu jabłkowego

Dla skóry tłustej: wymieszać 1 część octu jabłkowego z 1 częścią wody i 1/ szklanki herbaty.

PEELING ENZYMATYCZNY

1 łyżeczka organicznego, nierafinowanego octu jabłkowego, 1 łyżka musu jabłkowego (najlepiej domowej roboty).

 • Zmyj makijaż i dokładnie oczyść skórę twarzy. W plastikowej misce wymieszaj składniki przy pomocy drewnianej szpatułki.
 • Nałóż maskę na twarz pędzelkiem omijając okolice oczu. Pozostaw na 10 – 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
 • Ocet jabłkowy w połączeniu z musem jabłkowym stanowi najprostszy sposób na pozbycie się martwych komórek skóry z naszej twarzy. Peelling enzymatyczny zaleca się robić wieczorem przed pójściem pod prysznic. Jabłkowy zapach koi oraz uspokaja, dlatego warto wykonać peeling przed snem.

PŁUKANKA NA WŁOSY

1 szklanka wody, 2 łyżki organicznego octu jabłkowego

 • W butelce z rozpylaczem wymieszaj dwie łyżki organicznego octu jabłkowego ze szklanką wody. Nałóż płyn na włosy po umyciu, przed ostatnim płukaniem.
 • Spryskaj mieszanką dokładnie wszystkie kosmyki oraz skórę głowy, a następnie wykonaj delikatny masaż, aby płyn wniknął w każdy włos.
 • Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz. Nie musisz już używać żadnej innej odżywki.

Pozdrawiam gorąco
Prawie Babunia