Jednym z balsamów, który wyrabiam jest różany, dlatego pozwolę sobie przybliżyć nieco wiadomości na temat tego pięknego kwiatu. 

Nie będę owijać, że większość z nas nie ma świadomości jakie znaczenie ma róża w kulturze i cywilizacji. Dla większości to zwykły kwiat ozdobny często ciężki w hodowli w zależności od gatunku róży. Roślina ta nie jest tylko piękna, wykorzystuje się ją na szeroką skalę od medycyny, kosmetykę a nawet i walory kuchenne znane są nam od pokoleń. 

Dziś chciałabym przybliżyć jej znaczenie w naszej historii i kulturze jaki miała na nią znaczący wpływ.

       Róża jest niemal tak stara jak Świat. Pojawiła się na ziemi około 40 mln lat temu. Jako roślinę uprawną okiełznali ją Sumerowie i Chińczycy 5 tysięcy lat temu. Szczególnie antyczni Rzymianie i Grecy umiłowali sobie jej właściwości pielęgnacyjne. U antycznych jako symbol bogini miłości uznawano róże za doskonały konserwant urody, młodości oraz używano do balsamowania ciał. Od dawna ze swych właściwości i uprawy słynie różą damasceńską. Uprawiana w starożytności od VI wieku p.n.e do Europy Zachodniej dotarła dzięki wyprawom krzyżowym. Płatki róży po wyschnięciu wciąż mają intensywny zapach który nie omieszkał wykorzystać do produkcji wody różanej, olejku oraz perfum. Najwcześniej wody różane wytwarzano w VIII wieku w Persji w późniejszym czasie nauczono się destylacji olejków. 

Jak wcześniej wspomniałam kwiat ten został poświęcony bogini miłości. U Summerów była to Isztar/Innana u Greków Afrodyta, Rzymian Wenus a u Egipcjan Izyda. U tych ostatnich wciąż można znaleźć na ścianach grobowców uwiecznione kwiaty róż, a korona z nich zrobiona zwie się „Świętymi różami abisyńskimi”, która stanowiła cześć wyposażenia zmarłych. W Świątyni Salomona ściany obmywano wodą różaną. 

Grecy wierzyli, że kwiaty narodziły się wraz z Afrodytą gdy powstała z piany, z jej krwi gdy zraniła się w stopę biegnąc do swojego kochanka Adonisa lub z krwii samego Adonisa, którego rozszarpały dziki. U Dionizosa wieńczyły jego skroń przynosząc mu chłód. Zaś jeśli chodzi o Rzymian obchodzono Rosaria, święto ku czci zmarłych gdzie ozdabiano groby różami. 

W dobie średniowiecza róża brzmiała na ustach trubadurów oraz była natchnieniem da wielu poetów i pisarzy. Dante porównywał do niej rajską miłość. Pisali o niej Lorenzco Medici, Szekspir, Umberto Eco i oczywiście Antoine de Saint-Exupery. 

Czerwona róża kojarzona była z seksualnością i namiętnością, która początkowo była emblematem prostytutek. W okresie odrodzenia przeszła swą transformację i stała się  ozdobą nowożeńców i łoża małżeńskiego. Róża z kolcami stała się symbolem miłości z pokonywaniem przeciwieństw.. Białe róże są symbolem czystości i niewinności. Żółta jako symbol zazdrości a w okresie młodej polski czarna róża symbolizowała przemijanie i śmierć. 

Róża jest znaczącym symbolem w chrześcijaństwie. Czerwień jej koloru i pięciokrotność okwiatu oraz jej kolce oznaczają męczeństwo, rany oraz koronę Jezusa Chrystusa. Jako delikatny kwiat wyrastający pośród kolców jest emblematem Maryjnym, jako osoby niepokalanie poczętej wśród grzeszników. Jednym z określeń Maryi jest Róża Duchowna czy też Róży Syjonu (W powieści Kod Da Vinci Różą Syjonu była Maria Magdalena). 

Wyrosłe z chrześcijaństwa grupy gnostyckie przyjęły za symbol różę lub różę z krzyżem (Zakon Syjonu, Zakon Róży i Krzyża) Zakon Krzyżacki nazywał siebie potocznie Rycerzami Róży. 

Symbolicznie przedstawiony kwiat róży jest figurą heraldyczną (wzór powstały na tarczach herbowych).

Występuje on w herbach szlacheckich jak np. w herbach spokrewnionych rodów  z linii andegaweńskiej rywalizujących o koronę – Lancasterów i Yorków a także Tudorów (wojna Dwóch Róż). 

     Róża jest z nami od zawsze. Ten piękny delikatny kwiat o cudownej woni, przynosi na myśl ciepło i powiem lata gdy pachnie kwieciem oraz jest nieodzownym symbolem miłości i piękna. Dlatego zachęcam do pozwolenia sobie na odrobinę lata szczególnie gdy za oknem słota i szarość.

Zapraszam na moją stronę:

www.midnightmeadow.com

Facebook: Midnight Meadow