Totalna Biologia jest koncepcją  opracowaną przez onkologa francuskiego Claude’a Sabbah. Przybliża nam zrozumienie naszego istnienia z biologicznego punktu widzenia. Jednak jej korzenie wywodzą się z Nowej Medycyny Germańskiej , którą stworzył dr Ryke Hammer.

Był on internistą i pracował jako klasyczny lekarz w Niemczech. Niestety w jego życiu wydarzyła się tragedia, która na zawsze odmieniła jego losy. Syn dr Hammera pewnego dnia został postrzelony i zapadł w śpiączkę. Przez klika następnych miesięcy ojciec walczył o jego życie. Starcie zakończyło się śmiercią. Dr Hammer bardzo dotkliwie przeżył stratę syna. Te doświadczenia przełożyły się u niego bezpośrednio na chorobę, a dokładnie na raka jądra. Dr Hammer dostrzegł związek między konkretnym odczuwaniem, które mu towarzyszyło, a chorobą. Postanowił to zbadać i na podstawie obserwacji kolejnych 10 tysięcy przypadków m.in. w obrazach tomograficznych i  dokładnie określił system praw biologicznych, którym wg niego, podlegają wszystkie zachorowania chorobowe w medycynie.
O co chodzi w Totalnej Biologii? Chodzi o to, że każda choroba ma swój sens biologiczny tzw. SBS   Z punktu widzenia biologii najważniejsza jest praca mózgu. Jeżeli mózg jest zbytnio obciążony nadmiernym stresem czyli konfliktem, z którym nie jest sobie w stanie poradzić (oczywiście dla każdego kryje się za tym coś innego), to sprowadza go na poziom ciała i narządów. Przez miliony lat ewolucji wytworzyliśmy skuteczne biologiczne programy przetrwania. To, gdzie ten stres zostanie sprowadzony, jest ściśle przemyślanym działaniem mózgu automatycznego. Czyli choroba nie jest dziełem przypadku.
Jedna z głównych tez koncepcji Totalnej Biologii mówi o tym, że choroba nie jest błędem natury lecz najlepszym rozwiązaniem mózgu na utrzymanie organizmu przy życiu. Nasz mózg nigdy się nie myli i nie pracuje bez potrzeby, zawsze wybierając rozwiązanie doskonałe biologicznie. Każda dolegliwość jest więc przystosowaniem organizmu do istniejących warunków; będąc pozornym problemem dla człowieka, w rzeczywistości stanowi jego biologiczny atut i sposób na przetrwanie
To precyzyjne działanie mózgu automatycznego zostało starannie opisane przez  dr Ryke Hammer’a i podsumowane w tzw. 5 prawach Natury ,które mówią ,że :

1 prawo natury mówi, że wszystkie choroby poprzedzone są wstrząsem emocjonalnym, z którym sobie nie radzimy emocjonalnie;

2 prawo mówi o tym, że każda choroba składa się z dwóch faz, na które przekłada się bezpośrednio przeżywanie przez nas konfliktu: faza aktywna i naprawcza.

3 prawo natury mówi o tym, że wszystkie nasze tkanki i organy wytworzyły się w toku ewolucji z trzech listków zarodkowych: endodermy, mezodermy i ektodermy;

4 prawo natury mówi o tym, że mikroby (grzyby, bakterie, wirusy) działają tylko w fazie naprawczej i jest celowe. Ich rolą jest „naprawienie” organizmu i przywrócenie do stanu sprzed choroby;

5 prawo natury mówi o tym, że wszystko co powyżej jest sensownym działaniem biologii; czyli SBS

To oczywiście skrócona wersja tych praw. Szerzej omawiane są na warsztatach i kursach Totalnej Biologii.

Podsumowując pięć praw natury z biologicznego punktu widzenia, każda choroba  jest sposobem na przeżycie w chwili głębokiego stresu. Gdy nastąpi wstrząs emocjonalny, nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć świadome rozwiązanie i go rozładować, tak jak to się dzieje w biologii: walka lub ucieczka. We współczesnym świecie stres i napięcie są stale obecne i tak naprawdę, nigdy nie możemy ich całkowicie rozładować. I dlatego mózg musi znaleźć inny sposób, żeby nas ochronić. Na tę chwilę mózg robi wszystko, abyśmy przeżyli i stworzy dodatkową szansę na przetrwanie, czyli zmiany w organizmie. Gdyby mózg automatyczny nie zadziałał, moglibyśmy umrzeć.
A ponieważ w naszym ciele nic nie dzieje się przypadkowo gdy nastąpi groźna dla naszego życia sytuacja, mózg automatyczny, aby jak najszybciej zakończyć cierpienie i stres, stworzy pewien wzorzec, który w przyszłości pozwoli uniknąć podobnego zdarzenia. W tym celu sięgnie do wspomnień komórkowych i starych wzorców, bo najważniejszą rolą ludzkiego mózgu jest utrzymanie ciała przy życiu.
Totalna Biologia pozwala zrozumieć jakie powiązania istnieją między umysłem, psychiką i organami wewnętrznymi i pokazuje, że rządzą nami prawa ewolucji, prawa natury, które decydują o naszej kondycji i życiu od milionów lat. Metoda Totalnej biologii to nic innego jak przyjrzenie się naszemu ciału od strony zachodzących w nim procesów biologicznych. Kimkolwiek jesteśmy, niezależnie od naszego pochodzenia, rasy, statusu materialnego, osiągnięć życiowych, wieku, wykształcenia jesteśmy i tak tylko Żywym Biologicznym Organizmem, który zrobi wszystko aby przetrwać. Naczelnym zadaniem Żywego Organizmu jest zachowanie życia dla naszego ciała, czy nam się to podoba czy nie.
W Totalnej Biologii oprócz konfliktów biologicznych danego człowieka bierzemy pod uwagę również cykle komórkowe, okres plan-cel, , a także wspomnienia przodków czyli przekaz transgeneracyjny. Kierując się informacją o tym, jaki organ został zaatakowany, można dotrzeć do rzeczywistej przyczyny choroby, czyli konfliktu, który ją wywołał.
To klucz do zrozumienia siebie, swoich bliskich, przodków, dzieci oraz pełna świadomość tego, co tak naprawdę jest ważne dla naszego organizmu. Totalna Biologia nie stawia się diagnozy ani nie leczy! Ma ona na celu uświadomienie konfliktu i wspomóc proces uzdrowienia poprzez zrozumienie i poznanie mechanizmów  czym tak naprawdę jest choroba czy dana przypadłość.

Konsultacja z zakresu Totalnej Biologii pozwala na odszukanie praprzyczyny danej choroby, która zamanifestowała się pod postacią konfliktu biologicznego. Poprzez uświadomienie sobie skąd pochodzi problem, możemy całkowicie wrócić do zdrowia. Oczywiście nie wolno dyskredytować i odrzucać leczenia farmaceutycznego i medycznego, ale zawsze warto spróbować zastosować biologiczne odprogramowanie.

To oczywiście tylko ułamek informacji na temat Totalnej Biologii. Więcej o konfliktach, wzorcach i sposobach ich dekodowanie można dowiedzieć się na wykładach, warsztatach poświęconych tej tematyce. Z pewnością da to szerszy wgląd w funkcjonowanie organizmu oraz przyniesie większe zrozumienie i spokój względem zjawiska jakim jest choroba.

Aleksandra Przygodzka