17 marca czyli już w tą niedzielę wielkie narodowe święto w Irlandii, a mianowicie Saint Ptrick’s Day.Wszyscy, którzy mieszkają na wyspie i nie tylko, bo jest ono rozpowszechnione już na cały świat, wiedzą,że jedną z integralnych części tego święta są parady organizowane prawie w każdym mieście. Jednak już nie wszyscy wiedzą kim był Św, Patryk. Otóż ten tak ważny człowiek dla tego kraju wcale nie był jego obywatelem.

Około roku 400 wówczas 16 letni chłopiec przybył porwany przez piratów prawdopodobnie z Bretanii lub Szkocji. Kilka lat później zbiegł do Galii. Tam skończył studia, a także przyjął święcenia kapłańskie. Wstąpił do klasztoru, następnie został biskupem. Mimo wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce w jego życiu, nigdy nie przestawał myśleć o Zielonej Wyspie. Wrócił do Irlandii w roku 432. Nie był pierwszym misjonarzem tego kraju, mimo tego to właśnie on wniósł wielki wkład w nową kulturę i krzepienie w Irlandii ducha chrześcijaństwa. On też przyczynił się do tego, że Irlandia przyjęła chrzest i została ewangelizowana. Święty Patryk zniósł pogaństwo z Druidów w Tatrze, wodzów i królów chrzcząc ich w świętych studniach. Według dawnych prawideł irlandzkich święty Patryk posłużył się właśnie trzylistną koniczyną by wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej: istnieją trzy osoby Boskie a jednocześnie całość tworzy Boga. Tak oto symbolem święta Świętego Patryka stała się zielona trzylistna koniczyna. Sam święty kresu swoich dni dożył w klasztorze Down, gdzie zmarł 17 marca w roku 461.

Święty Patryk i legendy
Święty Patryk nastraszył potworami grasującymi w knajpie szynkarkę, która nie dolewała pełnych miarek trunków. Od tej pory szklanice solidnie napełniane były przez nią po brzegi. Świętemu Patrykowi legendy przypisują jeszcze jedno zdarzenie. Otóż miał on się przyczynić do wypędzenia z wyspy węży. Ile w tym prawdy ? Raczej niewiele. Otóż najnowsze badania potwierdzają, że nigdy tam węże nie występowały. Być może chodziło tu raczej o Pogan, których wiara mogła być utożsamiana z diabłem pod postacią węży, a których święty Patryk nawrócił na chrześcijaństwo. Jeszcze inne z legend głoszą, że święty Patryk posiadał cudowne moce uzdrawiania dotkniętych nieuleczalnymi chorobami. Również doczesne szczątki miały takową moc posiadać. Ile w tych przekazach prawdy ? Tego się już raczej nie dowiemy.
Tak więc kochani jak pokazuje historia nawet nie będąc obywatelem danego kraju można stać się jego bardzo ważną częścią, tworząc jego historię i zmieniać bieg zdarzeń. Dlatego też tak ważne jest dla nas Polaków, aby pokazać swoją obecność i siłę, jednocześnie oddając szacunek irlandzkim tradycjom, nie zapominając o swoich. Jak możemy to uczynić? Jedną z takich okazji jest własnie uczestnictwo w paradzie 17 marca. Stowarzyszenie MyCork bierze udział w Paradach w Cork od 2008 roku, trzykrotnie zdobywając nagrodę Best Overall Entry.Warto też przypomnieć, że w 2013 roku dzięki staraniom członków MyCork, po raz pierwszy paradę otworzyła grupa polskich motocyklistów i grupa “Winged Riders”
W tym roku MyCork również będzie uczestniczyć w paradzie pod wspólnym szyldem POLONIA W CORK. Na dzień dzisiejszy zgłosiło się już kilka organizacji i grup, które zadeklarowały swój udział we wspólnym marszu. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich chętnych chcących wziąć czynny udział w tym święcie. Naprawdę warto. Wspomnę, że tematem przewodnim parady jest “Historia Cork”, a faktem jest, że to my właśnie przybywając do tego miasta tworzymy jego historię. Każdy indywidualnie wnosi cząstkę siebie , która pozostanie tutaj już na zawsze.
Dlatego kochani nie bądźcie bierni. Bardzo serdecznie zapraszamy .

Zbiórka w NIEDZIELĘ 17 MARCA 0 GODZ. 12.30 PRZY MOSTKU DO COLLEGE OF COMERCE.

Ubieramy się na biało – czerwone. Jeżeli ktoś posiada w domu piękny tradycyjny strój to jak najbardziej mile widziany. Jeszcze jedna tylko sprawa techniczna. Stowarzyszenie MyCork posiada 15 tradycyjnych strojów dla dzieci w różnych rozmiarach. Jeżeli, ktoś by zechciał aby jego pociecha wzięła udział w paradzie w takim stroju to bardzo prosimy o kontakt info@mycork.org w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru.
Jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej