Grudzień to szczególny miesiąc. Na zewnątrz zimno i coraz ciemniej (przynajmniej do przesilenia) ale za to w sercach i głowach coraz przyjemniej. W końcu dla większości z nas to okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i do Nowego Roku. W głowach milion spraw do załatwienia, planowanie zakupów i gotowania na święta, szukanie odpowiednich prezentów, a często też plany i postanowienia na nadchodzący rok 2019.

Ale jest to też czas pomocy innym, angażowania się w różne inicjatywy charytatywne typu Szlachetna Paczka, robienie małych niespodzianek bliskim. Jest to czas pełen światła – dosłownie i w przenośni (tu osobiście zachęcam do odwiedzenia centrum Cork, dokładniej Grad Parade i Bishop Lucey Park, gdzie w weekendy można wziąć udział w festiwalu „GLOW, A Cork Christmas Celebration”).

Oprócz Bożego Narodzenia, Mikołajek i Sylwestra, w grudniu obchodzone jest także inne, wyjątkowe święto (i nie piszę tu o Barbórce, aczkolwiek jako córka górnika składam wszystkim górnikom serdeczne, tradycyjne życzenia „tyle wyjazdów ile zjazdów”). Może mało kto wie, ale 5 grudnia obchodzimy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Jak spędzili ten dzień nasi wolontariusze z MyCork oraz z zaprzyjaźnionego ZHP Cork? Jak zwykle – ciężko pracując na rzecz innych. 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej, trzeba ogarnąć milion spraw, tak aby 13 stycznia 2019 udało nam się zebrać jak najwięcej pieniędzy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do tego harcerze mają swoją coroczną akcję – Betlejemskie Światło Pokoju.

Idei WOŚP nie trzeba chyba nikomu przybliżać, natomiast mało kto wie, czym jest Betlejemskie Światło Pokoju. Jest to akcja zapoczątkowana przez wolontariuszy z Austrii. Od 1986 roku dziewczynka lub chłopiec (wybrani przez austryjackie media) odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie płomień od płomienia, świeca od świecy – światło to jest przekazywane wszystkim, którzy chcą je u siebie w domach lub instytucjach gościć. Jest to symbol pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. O Światło należy dbać tak, aby tenże płomień nie zgasł aż do Bożego Narodzenia.

Nasi harcerze już od 6 lat organizują przekazanie BŚP. Harcerscy wolontariusze podróżują po Irlandii, aby odebrać Światło od irlandzkich skautów i móc przekazać je na kilka dni przed Wigilią wszystkim chętnym w Cork. Możesz przynieść swój własny lampion albo wesprzeć naszych harcerzy kupując lampion od nich za symboliczne 5 euro.

Dlatego też, jeśli chcesz pomóc nam pomagać innym, zapraszamy do udziału w obu akcjach. W tym roku BŚP odbędzie się 23 grudnia w przedsionku Kościoła Św. Augustyna w Cork, przed i po Mszach Świętych (poranna o 10:00 i wieczorna o 18:00). Natomiast wszystkie nasze akcje związane z WOŚP są już reklamowane na Facebook, wystarczy polubić profil WOŚP Cork. A jeśli nie chcesz czekać z WOŚP aż do stycznia, już teraz możesz wesprzeć nasze działania kupując za jedyne 10 euro wyjątkowy kalendarz przygotowany przez nasz sztab. Kalendarz „WOŚP Cork 2019” w tematyce „Alicja w Krainie Czarów” jest dostępny w restauracjach COMIX w Cork, a już od środy także w sklepie KRÓWKA w Carrigaline. Naprawdę liczymy na Twoje wsparcie, sie ma!