Już niedługo 24 maja odbędą się w Irlandii wybory do samorządów lokalnych i do Parlamentu Europejskiego.

Wybory mają duże znaczenie dla kolejnych 5 lat naszego życia na Zielonej Wyspie a także jeśli ktoś planuje tu krótszy lub dłuższy pobyt. To Twój głos może zadecydować, czy będziesz miał swojego polonijnego przedstawiciela, do którego pewnego dnia się zwrócisz ze swoją sprawą, swoim projektem lub problemem.

  • Dlaczego warto się rejestrować i głosować?

Każdy z nas mieszkających w Irlandii ma prawo kandydować oraz wybierać radnych do lokalnych samorządów. Poprzez wybranych radnych mamy możliwość wpływu na sprawy lokalne, jak planowanie zapewnienia bezpieczeństwa w naszym rejonie, podatki, polityka mieszkaniowa, szkoły, lokalna infrastruktura jak ulice, boiska, hale, place zabaw oraz planowanie i udział w lokalnych aktywnościach i wydarzeniach społecznych.

Po wyborach, to właśnie do wybranych radnych udamy się z naszymi sprawami, projektami, problemami, dlatego szczególnie ważne jest abyśmy brali udział w ich wybraniu.

  • Nasz głos zawsze się liczy !

Kolejnym argumentem za udziałem w wyborach lokalnych jest fakt, że w dużym uproszczeniu, nas głos zawsze się liczy, że możemy głosować nie tylko na jednego kandydata, lecz kilku lub nawet wszystkich, w ten sposób po wyborach będziemy szli z naszymi sprawami do radnego na którego również głosowaliśmy.

Głosując określamy kolejność kandydatów, wpisując 1 przy wybranym kandydacie, 2 przy kolejnym, 3 przy następnym, itd. Kandydat z największą liczbą 1 wygrywa, a o wyborze pozostałych decydują głosy które na nich przechodzą. W ten sposób umożliwiamy komisji wyborczej przeniesienie głosów na drugiego wybranego kandydata, w przypadku gdyby pierwszy został wybrany lub wyeliminowany. W ten sam sposób głosy przechodzą na kolejnych kandydatów, czyli nasz głos zawsze się liczy, nie marnuje się !

Wybory do Parlamentu Europejskiego.

Polacy w Irlandii mają wybór – mogą głosować albo na polskich albo na irlandzkich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli zdecydujemy się na głosowanie na polskich kandydatów (lista na Mazowszu) w dniu 26 maja w 3 komisjach wyborczych w Irlandii – 2 w Dublinie i 1 w Cork, najpóźniej do 23 maja dokonujemy osobistego zgłoszenia ustnie, pisemnie, telefonicznie , faxem, drogą elektroniczną lub online przez elektroniczny system rejestracji wyborców e-wybory

https://ewybory.msz.gov.pl       (szczegóły w linku)

Jeśli zdecydujemy się na głosowanie na irlandzkich kandydatów w dniu 24 maja, to przy rejestracji do wyborów lokalnych, opisanej powyżej, wypełniamy dodatkową formę i 24 maja w tej samej komisji wyborczej będziemy głosować wypełniając dwie karty do głosowania, do wyborów lokalnych i do Euro Parlamentu.

Zapraszam do rejestrowania się  i głosowania.

Kandyduję ponieważ Państwo jako Polonia liczyliście na to, że będziemy mieli swojego kandydata, osobę z naszej lokalnej społeczności, osobę którą znacie i do której możecie się zawsze zwrócić, która w waszym imieniu będzie dbała o nasze sprawy. Znamy się z różnych miejsc, z pracy, ze szkół, również z polskich szkół weekendowych, z różnego rodzaju szkoleń, z klubów sportowych, naszych wspólnych polonijnych aktywności.

Wymiana handlowa między Irlandią i Polską przekroczyła 3.4 bln euro. Polacy są największą mniejszością w Irlandii, jest nas ponad 120 tys., z naszej pracy i tysięcy polskich firm płyną pieniądze do irlandzkiego budżetu, a nie mamy naszych reprezentantów w Irlandii i wpływu na to jak są nasze pieniądze inwestowane i wydawane. Osiągamy sukcesy w codziennym życiu, kończymy szkoły, osiągamy sukcesy w pracy, zakładamy firmy, nasze dzieci osiągają najlepsze wyniki, po irlandzku mówią lepiej od swoich irlandzkich rówieśników, zdobywają dyplomy, nasi polonijni sportowcy stają na podium raz po raz, a kto o tym wie, kto o tym mówi? Wiele osób w trakcie rozmów mówi też o braku naszych polskich reprezentantów, do których mogliby się zwrócić ze swoimi sprawami, problemami, projektami, po poradę. A przecież mamy wiele zdolnych osób, które zajmują się pomocą Polonii, które potrzebują większego wsparcia ze strony lokalnego samorządu, które same mierzą się codziennie z problemami z jakimi zwracają się do nich rodacy. Dlatego musimy się rejestrować, kandydować, głosować  i mieć swoich reprezentantów w Irlandii ! Być dumnymi nie tylko , że jesteśmy Polakami, co wspaniale robimy, ale być dumnymi jakimi jesteśmy Polakami. A wystarczy tylko się rozejrzeć wkoło wśród Polonii, że mamy powody do dumy. W ten sposób wspieramy też Polskę, bo silna dobrze zorganizowana, wykształcona Polonia jest realnym wsparciem dla Polski.

Rejestracja trwa tylko do 7 maja !    Zarejestruj się i głosuj !

Cork City South West – Artur Górnik  zagłosuj/postaw 1

Wszystkich zainteresowanych proszę też o kontakt przez moją stronę a chętnie odpowiem na Wasze pytania.

https://www.facebook.com/ArturGornikCork2019/