Gdzie ich szukać i jak je znaleźć? Nie trzeba ruszać się zbyt daleko – wystarczy rozejrzeć się wokół i przykładowo wstąpić do swojej lokalnej biblioteki. Gdy pierwszy raz odwiedziłam moją (Bishopstown Library), do której zaraz po przyjeździe do Cork się wybrałam (i która nawiasem mówiąc jest przepiękna!), z radością odkryłam na półce z zagranicznymi filmami, że są tam również i polskie! Nie przypuszczałam, że  dzieła Kieślowskiego czy Zanussiego ponownie będę mogła oglądać, pożyczając je z biblioteki w Irlandii! Być może dla wielu to żadna rewelacyjna wiadomość w czasach, gdy większość filmów możemy oglądać online a coraz węższe grono korzysta z wypożyczalni DVD, niemniej jednak chyba każdemu z nas zrobi się miło, widząc polskie nazwiska i tytuły. Dla tych, którzy chcą znaleźć ich znacznie więcej, polecam udanie się do biblioteki w centrum (The Central Library) na Grand Parade. Jest tam nie tylko spory wybór polskich filmów, ale również książek – znajduje się tam sekcja z pokaźnym wyborem polskiej literatury, w której chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

Bishopstown Library

Bishopstown Library

The Central Library

The Central Library

Aby jednak móc korzystać z wypożyczania zbiorów bibliotecznych, należy się oczywiście do biblioteki zapisać. Nie jest to skomplikowana procedura i wymaga jedynie dostarczenia tzw. „proof of address”, czyli dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania w Cork (mieście lub hrabstwie), wypełnienia karty czytelniczej a następnie korzystania do woli! No może nie do końca, bo jednorazowo udostępnia się do  12 pozycji (!) na okres trzech tygodni, co uważam za niezwykle hojny gest ze strony biblioteki 😊 Po okresie trzech tygodni, można oczywiście przedłużać – zarówno na miejscu w bibliotece, przez Internet (katalog online) czy też telefonicznie. Na tym jednak nie koniec dobrych informacji! Interesujące nas pozycje, których nie można znaleźć w swojej lokalnej bibliotece, można zamówić, używając katalogu online (https://lgma.iii.com/iii/cas/) i odebrać je po jakimś czasie.  Zadziwiające jest jednak to, że wszystko – zarówno rejestracja w bibliotece, jak i zamawianie zbiorów z całej Irlandii, odbywa się bezpłatnie! W bibliotece można korzystać także z Internetu, kopiować i drukować (10 centów za stronę A4, wydruk czarno-biały). Często odbywają się tam również interesujące spotkania i wydarzenia, więc warto śledzić strony swoich bibliotek.

Tych jednak, którzy chcieliby mieć możliwość jeszcze większego wyboru polskiej literatury, zapraszamy do polskiej biblioteki ABC EduLibrary prowadzonej z pasją przez panią Alicję Zajączkowską. Znajdziemy w niej nie tylko bogaty wybór literatury polskiej (w tym momencie jest spisanych ponad 5300 tytułów!), możemy również spędzić w niej przyjemnie czas, wybierając się na jedno z interesujących wydarzeń tam organizowanych. Jest to bowiem miejsce, które poza działalnością biblioteczną, ma w swojej misji również realizację działań artystyczno – rozwojowych. Poza spotkaniami Klubu Seniora, odbywają się tam różne ciekawe wydarzenia, takie jak na przykład: cykliczne spotkania dla dzieci, warsztaty rozwojowe czy rozmowy z pisarzami. Ponadto, od czasu do czasu organizowane są przez bibliotekę wymiany oraz kiermasz książek, podczas których można nie tylko zakupić, ale również wymienić książki, które przyniesiemy ze sobą.

ABC EduLibrary

ABC EduLibrary

Biblioteka cały czas się rozwija a książek oraz pomysłów na dalsze działania wciąż przybywa. Obecnie planowana jest zmiana siedziby biblioteki, gdyż ta, która jest teraz, okazuje się być już za mała ze względu na stale powiększający się zbiór książek oraz wydarzenia, które są w niej organizowane. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, w którym poczujemy się „jak w domu” i z pewnością będziemy do niego wracać częściej. 😊

Pani Alicja, która może pochwalić się 30-letnim doświadczeniem pracy bibliotekarskiej, założyła ją z głębokiej potrzeby serca oraz pasji, która sprawia, że chce nam się codziennie wstawać z łóżka i z radością przyjmować każdy kolejny dzień. Tym, co przekonało ją do podjęcia śmiałych kroków w kierunku podążania za swoimi marzeniami, był napis na kubku: „Rób to, co kochasz. Kochaj to, co robisz” („Do what you love. Love what you do”). Ilu z nas kieruje się powyższą dewizą i ma to szczęście, że robi w życiu to, co naprawdę kocha? Wiąże się to często z ryzykiem, ogromnym zaangażowaniem i wieloma wyrzeczeniami oraz poświęceniem. Dlatego też należy wspomnieć, że pani Alicja praktycznie sama utrzymuje i finansuje bibliotekę –  niech zatem nie dziwi nas składka, która wymagana jest przy zapisywaniu się. Opłata członkowska wynosi 20 Euro rocznie, jednak wybór książek, który za ta cenę otrzymujemy, jest naprawdę ogromny! W tym miejscu warto dodać, że Pani Alicja otwarta jest na każdy rodzaj wsparcia dla prowadzonej przez siebie biblioteki.

W celu założenia karty należy wypełnić deklaracje oraz przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem, potwierdzenie adresu zamieszkania /rachunek – gaz/prąd lub umowa najmu.

Więcej informacji na temat działania biblioteki można znaleźć na stronie: https://abcedulibrary.ie/